Linear LT1506IR#PBF
LT1506IR#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1506IR#PBF
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506IR#PBF.pdf
Availability of LT1506IR#PBF
QUANTITY
LT1506IR#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506IR#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1506IR#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506IR#PBF
Related LinksLT1506, LT1506IR#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1506IR#PBF Details Description
Related parts for LT1506IR#PBF
SWITCH ROTARY DP-4POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf