Linear LT1634BIS8-1.25
LT1634BIS8-1.25 picture photo
Mfg. Part Number
LT1634BIS8-1.25
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
Datasheet Download
LT1634BIS8-1.25.pdf
Availability of LT1634BIS8-1.25
QUANTITY
LT1634BIS8-1.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1634BIS8-1.25
Internal Part NumberEIS-LT1634BIS8-1.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode7µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1634BIS8-1.25
Related LinksLT1634B, LT1634BIS8-1.25 Datasheet, Linear Distributor
LT1634BIS8-1.25 Details Description
Related parts for LT1634BIS8-1.25
FUSE GLASS 8A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC COMP VOLT CMOS OD QUAD 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 24SOIC datasheet.pdf
CSTR COIL NIE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 0804 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 2.5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf