Linear LT3021EDH-1.5#TRPBF
LT3021EDH-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3021EDH-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.5A 16DFN
Datasheet Download
LT3021EDH-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3021EDH-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3021EDH-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3021EDH-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3021EDH-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)550mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3021EDH-1.5#TRPBF
Related LinksLT3021EDH, LT3021EDH-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3021EDH-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3021EDH-1.5#TRPBF
IC TXRX RS485 LP FAILSAFE 8MSOP datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
INSERT MALE 108POS CRIMP datasheet.pdf
60704-8 WIRE STOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LED ASMT-QWBG COOL WHT 6500K SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CBL-30M POWER CABLE 30M datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 500MA 1.33 OHM datasheet.pdf