Laird - Embedded Wireless Solutions LT4424-200
LT4424-200 picture photo
Mfg. Part Number
LT4424-200
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TXRX 2.4GHZ 3V/5V TTL 200MW
Datasheet Download
LT4424-200.pdf
Availability of LT4424-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT4424-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT4424-200
Internal Part NumberEIS-LT4424-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package20
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/Standard-
Protocol-
ModulationFHSS, FSK
Frequency2.4GHz ~ 2.48GHz
Data Rate192kbps
Power - Output23dBm
Sensitivity-90dBm
Serial Interfaces-
Antenna TypeNot Included, MMCX
Memory Size-
Voltage - Supply3 V ~ 5 V
Current - Receiving85mA
Current - Transmitting235mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT4424-200
Related LinksLT442, LT4424-200 Datasheet, Laird - Embedded Wireless Solutions Distributor
LT4424-200 Details Description
Related parts for LT4424-200
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 5GHZ 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS84320-692 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
F-TYPE RIGHT ANGLE PCB JACK, BUL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf