Linear LTC1504CS8-3.3
LTC1504CS8-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LTC1504CS8-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 8SOIC
Datasheet Download
LTC1504CS8-3.3.pdf
Availability of LTC1504CS8-3.3
QUANTITY
LTC1504CS8-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1504CS8-3.3
Internal Part NumberEIS-LTC1504CS8-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1504CS8-3.3
Related LinksLTC1504, LTC1504CS8-3.3 Datasheet, Linear Distributor
LTC1504CS8-3.3 Details Description
Related parts for LTC1504CS8-3.3
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SOFTWARE PC WORX PRO-MSFC LISC datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf