Rohm Semiconductor LTR10EVHJL1R0
LTR10EVHJL1R0 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EVHJL1R0
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1/2W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EVHJL1R0.pdf
Availability of LTR10EVHJL1R0
QUANTITY
LTR10EVHJL1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EVHJL1R0
Internal Part NumberEIS-LTR10EVHJL1R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EVHJL1R0
Related LinksLTR10E, LTR10EVHJL1R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EVHJL1R0 Details Description
Related parts for LTR10EVHJL1R0
CONN RCPT 22POS SNGL .100 CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 60W datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GR SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf