| Internal Part Number | EIS-LTST-020TGKT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 495mcd | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 110° | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Wavelength - Dominant | 528nm | |
| Wavelength - Peak | 518nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 3.80mm L x 1.20mm W | |
| Height (Max) | 0.60mm | |