OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z
LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z picture photo
Mfg. Part Number
LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z.pdf
Availability of LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z
Internal Part NumberEIS-LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2006
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesSIDELED
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating11.25mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant587nm
Wavelength - Peak586nm
Features-
Package / Case2-SMD, Boomerang
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension4.00mm L x 3.60mm W
Height (Max)4.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z
LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z Details Description
Related parts for LY A670-J1L2-26-0-10-R33-Z
RES SMD 665 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM WIRE PIN 22-16AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
TIMER MINI MULTI-TIME DPDT 24V datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS INLINE SCKT datasheet.pdf