Omron Automation & Safety LY1F-AC110/120
LY1F-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
LY1F-AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V
Datasheet Download
LY1F-AC110/120.pdf
Availability of LY1F-AC110/120
QUANTITY
LY1F-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY1F-AC110/120
Internal Part NumberEIS-LY1F-AC110/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY1F-AC110/120
Related LinksLY1F-AC, LY1F-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY1F-AC110/120 Details Description
Related parts for LY1F-AC110/120
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC WHITE 30' datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TAGPRINT3 10 NTWRK UPGRD 1/EA datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
BACC 66C 66#22D SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 10V 8X8X10MM 105C 3000H datasheet.pdf