Omron Automation & Safety LY3-0-DC24
LY3-0-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
LY3-0-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
LY3-0-DC24.pdf
Availability of LY3-0-DC24
QUANTITY
LY3-0-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY3-0-DC24
Internal Part NumberEIS-LY3-0-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current58.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.4 W
Coil Resistance410 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY3-0-DC24
Related LinksLY3-0, LY3-0-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY3-0-DC24 Details Description
Related parts for LY3-0-DC24
FIXED IND 330UH 50MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
IC UART W/PAR PORT DUAL 68PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC SO 160.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf