Copal Electronics M-22E10-050 200
M-22E10-050 200 picture photo
Mfg. Part Number
M-22E10-050 200
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
M-22E10-050 200.pdf
Availability of M-22E10-050 200
QUANTITY
M-22E10-050 200 Order Process
Ship out your order
Specifications of M-22E10-050 200
Internal Part NumberEIS-M-22E10-050 200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesM-22
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.906" (23.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M-22E10-050 200
Related LinksM-22E10, M-22E10-050 200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
M-22E10-050 200 Details Description
Related parts for M-22E10-050 200
CARDEDGE MALE 36POS .156 R/A AU datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 10MM 3WIRE datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 50.4W 4.2A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 RCPT 2X3 DKGY C6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf