Vishay/Sprague M39003/01-2506/TR
M39003/01-2506/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2506/TR
Brief Description
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2506/TR.pdf
Availability of M39003/01-2506/TR
QUANTITY
M39003/01-2506/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2506/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2506/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2506/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2506/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2506/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2506/TR
FUSE FAST 125V 500MA ALARM IND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLT 5.08/09/180LH SN BK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CAP 1.0UF 50V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf