Vishay/Sprague M39003/01-2633/TR
M39003/01-2633/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2633/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2633/TR.pdf
Availability of M39003/01-2633/TR
QUANTITY
M39003/01-2633/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2633/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2633/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2633/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2633/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2633/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2633/TR
IDC CABLE - CKR20G/AE20M/CKR20G datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
REGU 15V 0.75A 3PIN HS SMD T/R datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X9 20NS 32-PLCC datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 450-460MHZ 76" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf