Vishay/Sprague M39003/01-5630
M39003/01-5630 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5630
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5630.pdf
Availability of M39003/01-5630
QUANTITY
M39003/01-5630 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5630
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5630
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5630
Related LinksM39003/, M39003/01-5630 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5630 Details Description
Related parts for M39003/01-5630
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
MOD NETBURNER MOD5270 10 UNITS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V X7S SMD datasheet.pdf