Vishay/Sprague M39003/01-6091/HSD
M39003/01-6091/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6091/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6091/HSD.pdf
Availability of M39003/01-6091/HSD
QUANTITY
M39003/01-6091/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6091/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6091/HSD
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6091/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-6091/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6091/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-6091/HSD
IC SUPER MPU 4.4 100MA WD 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
CONNECTOR 20POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 130POS .050 VERT datasheet.pdf
LCD CHARAC DISPLAY 20X4 RS422 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 19.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X2X1" 4A CRS datasheet.pdf
17+17 WAY M VERT 4.5 TAIL WOJS datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 446MA 610 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 350VAC datasheet.pdf