Vishay/Sprague M39003/01-7218/99
M39003/01-7218/99 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7218/99
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7218/99.pdf
Availability of M39003/01-7218/99
QUANTITY
M39003/01-7218/99 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7218/99
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7218/99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7218/99
Related LinksM39003/0, M39003/01-7218/99 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7218/99 Details Description
Related parts for M39003/01-7218/99
DC/DC CONVERTER 9V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 18A TO263AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7S 2220 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 10W 6-DFN datasheet.pdf