Vishay/Sprague M39003/03-2062H
M39003/03-2062H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2062H
Brief Description
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2062H.pdf
Availability of M39003/03-2062H
QUANTITY
M39003/03-2062H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2062H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2062H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2062H
Related LinksM39003/, M39003/03-2062H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2062H Details Description
Related parts for M39003/03-2062H
CONN HEADER 3POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO126 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 32 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
TOOL KIT 50212-8000 *690372098 datasheet.pdf
NAIL CLIP .354'' datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf