Vishay/Sprague M39003/03-4039/HSD
M39003/03-4039/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4039/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4039/HSD.pdf
Availability of M39003/03-4039/HSD
QUANTITY
M39003/03-4039/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4039/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4039/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4039/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-4039/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4039/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-4039/HSD
CONN JACK 8POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
IC POWER FACTOR CONTROLLER 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 41X12.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
23P SL156 HSG W/RMP&TABS,OVSZ datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
LCD FFSTN GRAY/WHT USB datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 135MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 50W datasheet.pdf