Vishay/Sprague M39003/09-0101
M39003/09-0101 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0101
Brief Description
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0101.pdf
Availability of M39003/09-0101
QUANTITY
M39003/09-0101 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0101
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0101
Related LinksM39003/, M39003/09-0101 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0101 Details Description
Related parts for M39003/09-0101
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
DEV IP CORE DA-FIR GEN SC/SCM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 98POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf