Vishay/Sprague M39006/09-8256
M39006/09-8256 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/09-8256
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39006/09-8256.pdf
Availability of M39006/09-8256
QUANTITY
M39006/09-8256 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/09-8256
Internal Part NumberEIS-M39006/09-8256
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSilver Case Wet Tantalum 02/Dec/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/09, CLR65
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT3
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/09-8256
Related LinksM39006/, M39006/09-8256 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/09-8256 Details Description
Related parts for M39006/09-8256
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 129 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 250 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 70MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 2-9PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf