Vishay/Sprague M39006/22-0045
M39006/22-0045 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0045
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0045.pdf
Availability of M39006/22-0045
QUANTITY
M39006/22-0045 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0045
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0045
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/22, CLR79
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT1
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0045
Related LinksM39006/, M39006/22-0045 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0045 Details Description
Related parts for M39006/22-0045
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 56W TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf