Vishay/Sprague M39006/22-0517
M39006/22-0517 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0517
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0517.pdf
Availability of M39006/22-0517
QUANTITY
M39006/22-0517 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0517
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0517
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/22, CLR79
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT3
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0517
Related LinksM39006/, M39006/22-0517 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0517 Details Description
Related parts for M39006/22-0517
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 12V datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1000V 22A SP4 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2.4GHZ datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf