Vishay/Sprague M39006/25-0162H
M39006/25-0162H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/25-0162H
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39006/25-0162H.pdf
Availability of M39006/25-0162H
QUANTITY
M39006/25-0162H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/25-0162H
Internal Part NumberEIS-M39006/25-0162H
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/25, CLR81
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT1
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/25-0162H
Related LinksM39006/, M39006/25-0162H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/25-0162H Details Description
Related parts for M39006/25-0162H
FIXED IND 1.2UH 15A 3.7 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 3% TOLER datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN ARRAY 384POS T/H datasheet.pdf
SINGLE LI/PIPE datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 4COL datasheet.pdf