Harwin Inc. M40-1101000
M40-1101000 picture photo
Mfg. Part Number
M40-1101000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
1.00MM PITCH SIL CRIMP HOUSING
Datasheet Download
M40-1101000.pdf
Availability of M40-1101000
QUANTITY
M40-1101000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M40-1101000
Internal Part NumberEIS-M40-1101000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesM40
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.039" (1.00mm)