Crydom M50100THC1600
M50100THC1600 picture photo
Mfg. Part Number
M50100THC1600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 100A
Datasheet Download
M50100THC1600.pdf
Availability of M50100THC1600
QUANTITY
M50100THC1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50100THC1600
Internal Part NumberEIS-M50100THC1600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration3 Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50100THC1600
Related LinksM50100, M50100THC1600 Datasheet, Crydom Distributor
M50100THC1600 Details Description
Related parts for M50100THC1600
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS.100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE 0.8" datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10V 30MA SOT143B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf