TE Connectivity Measurement Specialties M5141-000005-025PG
M5141-000005-025PG picture photo
Mfg. Part Number
M5141-000005-025PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER 1-5VDC 25PSI
Datasheet Download
M5141-000005-025PG.pdf
Availability of M5141-000005-025PG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M5141-000005-025PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5141-000005-025PG
Internal Part NumberEIS-M5141-000005-025PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM5100
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure25 PSI (172.37 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5141-000005-025PG
M5141-000005-025PG Details Description
Related parts for M5141-000005-025PG
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf