TE Connectivity Measurement Specialties M5254-000005-300PG
M5254-000005-300PG picture photo
Mfg. Part Number
M5254-000005-300PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER
Datasheet Download
M5254-000005-300PG.pdf
Availability of M5254-000005-300PG
QUANTITY
M5254-000005-300PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5254-000005-300PG
Internal Part NumberEIS-M5254-000005-300PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM52
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5254-000005-300PG
M5254-000005-300PG Details Description
Related parts for M5254-000005-300PG
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf