KEMET M551B128M050AS
M551B128M050AS picture photo
Mfg. Part Number
M551B128M050AS
Brief Description
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT
Datasheet Download
M551B128M050AS.pdf
Availability of M551B128M050AS
QUANTITY
M551B128M050AS Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B128M050AS
Internal Part NumberEIS-M551B128M050AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B128M050AS
Related LinksM551B12, M551B128M050AS Datasheet, KEMET Distributor
M551B128M050AS Details Description
Related parts for M551B128M050AS
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 15POS datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLOCK, SIDE TRANSFER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf