Vishay/Dale M55342E02B75D0MT1
M55342E02B75D0MT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B75D0MT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B75D0MT1.pdf
Availability of M55342E02B75D0MT1
QUANTITY
M55342E02B75D0MT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B75D0MT1
Internal Part NumberEIS-M55342E02B75D0MT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B75D0MT1
Related LinksM55342E0, M55342E02B75D0MT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B75D0MT1 Details Description
Related parts for M55342E02B75D0MT1
IC DAC 16BIT SERIAL-IN 14-SOIC datasheet.pdf
CONN DIN PLUG R/A 128POS QUAD datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 340MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 68 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 4.13"LX8.27"W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf