Vishay/Dale M55342E04B28B0RWS
M55342E04B28B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B28B0RWS
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B28B0RWS.pdf
Availability of M55342E04B28B0RWS
QUANTITY
M55342E04B28B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B28B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B28B0RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B28B0RWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B28B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B28B0RWS Details Description
Related parts for M55342E04B28B0RWS
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SL-MSR21MM MTL 3N/C+1N/O 1XM20 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf