Vishay/Dale M55342E04B365DRWS
M55342E04B365DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B365DRWS
Brief Description
RES SMD 365 OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B365DRWS.pdf
Availability of M55342E04B365DRWS
QUANTITY
M55342E04B365DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B365DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B365DRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B365DRWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B365DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B365DRWS Details Description
Related parts for M55342E04B365DRWS
02P UMNL PLUG HSG UL94V0 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 25V SCREW datasheet.pdf
TOOL REMOVAL SET = M81969/30B-19 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf