Vishay/Dale M55342E12B10E0RT1
M55342E12B10E0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B10E0RT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B10E0RT1.pdf
Availability of M55342E12B10E0RT1
QUANTITY
M55342E12B10E0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B10E0RT1
Internal Part NumberEIS-M55342E12B10E0RT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B10E0RT1
Related LinksM55342E1, M55342E12B10E0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B10E0RT1 Details Description
Related parts for M55342E12B10E0RT1
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 328MA 1.5 OHM datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED 28.5MM 50M GRY datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 48POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 510 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MON RELAY 1PHASE 2PDT 10A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf