Vishay/Dale M55342H04B249AMWS
M55342H04B249AMWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B249AMWS
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B249AMWS.pdf
Availability of M55342H04B249AMWS
QUANTITY
M55342H04B249AMWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B249AMWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B249AMWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B249AMWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B249AMWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B249AMWS Details Description
Related parts for M55342H04B249AMWS
SSD 56GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 10A 125V datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 6V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
5+5 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 115MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf