Vishay/Dale M55342H04B6E19RWS
M55342H04B6E19RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B6E19RWS
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B6E19RWS.pdf
Availability of M55342H04B6E19RWS
QUANTITY
M55342H04B6E19RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B6E19RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B6E19RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B6E19RWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B6E19RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B6E19RWS Details Description
Related parts for M55342H04B6E19RWS
LED WHITE 10/1WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A MINIP3 datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 16A 480VAC datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
COIL CHOKE 15MH 1.9A PIN datasheet.pdf