ST M74HC573M1R
M74HC573M1R picture photo
Mfg. Part Number
M74HC573M1R
Manufacturer
Product Category
Logic - Latches
Brief Description
IC DTYPE LATCH 3-ST OCTAL 20SOP
Datasheet Download
M74HC573M1R.pdf
Availability of M74HC573M1R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M74HC573M1R Order Process
Ship out your order
Specifications of M74HC573M1R
Internal Part NumberEIS-M74HC573M1R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Latches
Series74HC
PackagingTube
Logic TypeD-Type Transparent Latch
Circuit8:8
Output TypeTri-State
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Independent Circuits1
Delay Time - Propagation12ns
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M74HC573M1R
Related LinksM74HC, M74HC573M1R Datasheet, ST Distributor
M74HC573M1R Details Description
Related parts for M74HC573M1R
RES 0.75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 6PORT WHITE datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FUSE 600VDC 3AB PT 15A datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf