Epson MA-506 50.0000M-C0:ROHS
MA-506 50.0000M-C0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 50.0000M-C0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 50.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 50.0000M-C0:ROHS.pdf
Availability of MA-506 50.0000M-C0:ROHS
QUANTITY
MA-506 50.0000M-C0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 50.0000M-C0:ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-506 50.0000M-C0:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency50MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 50.0000M-C0:ROHS
Related LinksMA-506 50.0, MA-506 50.0000M-C0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-506 50.0000M-C0:ROHS Details Description
Related parts for MA-506 50.0000M-C0:ROHS
IC CPLD 64MC 20NS 100QFP datasheet.pdf
WHITE LENS CAP datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RAM ADAPTER ASSY datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf