AVX Corporation MA501C334KAA
MA501C334KAA picture photo
Mfg. Part Number
MA501C334KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA501C334KAA.pdf
Availability of MA501C334KAA
QUANTITY
MA501C334KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA501C334KAA
Internal Part NumberEIS-MA501C334KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA501C334KAA
Related LinksMA501C, MA501C334KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA501C334KAA Details Description
Related parts for MA501C334KAA
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
RES 383 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V/3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS SIP .100 R/ANG datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DEVICE ADAPTER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf