Vishay/BCcomponents MAL211046602E3
MAL211046602E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211046602E3
Brief Description
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW
Datasheet Download
MAL211046602E3.pdf
Availability of MAL211046602E3
QUANTITY
MAL211046602E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211046602E3
Internal Part NumberEIS-MAL211046602E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series110 PHT-ST
PackagingBulk
Capacitance6000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)23.8 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.45A
Impedance18.6 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211046602E3
Related LinksMAL2110, MAL211046602E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211046602E3 Details Description
Related parts for MAL211046602E3
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 7/8" datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
IC AMP LOW PHASE NOISE 32SMD datasheet.pdf
CONN PIN RT ANG SOLDER FLATPAQ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf