Maxim Integrated MAX5154BCEE
MAX5154BCEE picture photo
Mfg. Part Number
MAX5154BCEE
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC DUAL V-OUT 12BIT 16-QSOP
Datasheet Download
MAX5154BCEE.pdf
Availability of MAX5154BCEE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX5154BCEE Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX5154BCEE
Internal Part NumberEIS-MAX5154BCEE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDamage from a Lightning Bolt or a Spark
Interfacing SPI Peripherals to the MAX7651 Processor
Calculating the Error Budget in Precision Digital-to-Analog Converter (DAC) Applications
How Signal Chains and PLCs Impact Our Lives
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time15µs
Number of Bits12
Data InterfaceSerial
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-QSOP
Number of Outputs and Type2 Voltage, Unipolar; 2 Voltage, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX5154BCEE
Related LinksMAX51, MAX5154BCEE Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX5154BCEE Details Description
Related parts for MAX5154BCEE
DISCONN MALE 22-18AWG INSUL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X4 BLU WHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 480KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf