Maxim Integrated MAX5154BEEE
MAX5154BEEE picture photo
Mfg. Part Number
MAX5154BEEE
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC DUAL V-OUT 12BIT 16-QSOP
Datasheet Download
MAX5154BEEE.pdf
Availability of MAX5154BEEE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX5154BEEE Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX5154BEEE
Internal Part NumberEIS-MAX5154BEEE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDamage from a Lightning Bolt or a Spark
Interfacing SPI Peripherals to the MAX7651 Processor
Calculating the Error Budget in Precision Digital-to-Analog Converter (DAC) Applications
How Signal Chains and PLCs Impact Our Lives
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time15µs
Number of Bits12
Data InterfaceSerial
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-QSOP
Number of Outputs and Type2 Voltage, Unipolar; 2 Voltage, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX5154BEEE
Related LinksMAX51, MAX5154BEEE Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX5154BEEE Details Description
Related parts for MAX5154BEEE
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W SNGL 5V OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
HARDWARE KIT EFP A TYPE 3" & 4" datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf