| Internal Part Number | EIS-MAX6865UK39D4S+T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Lead (SnPb) Finish for COTS Long-Term Supply Program | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 08/Jan/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Supervisors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset | |
| Number of Voltages Monitored | 1 | |
| Output | Push-Pull, Totem Pole | |
| Reset | Active High | |
| Reset Timeout | 1.2 s Minimum | |
| Voltage - Threshold | 3.9V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MAX6865UK39D4S+T | |
| Related Links | MAX6865U, MAX6865UK39D4S+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor | |
 | 3-644695-7 | CONN HEADER VERT 7POS .100 TIN | datasheet.pdf | |