ECS Inc. International ECS-240-16-5PX-TR
ECS-240-16-5PX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-16-5PX-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-240-16-5PX-TR.pdf
Availability of ECS-240-16-5PX-TR
QUANTITY
ECS-240-16-5PX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-16-5PX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-240-16-5PX-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-16-5PX-TR
Related LinksECS-240-, ECS-240-16-5PX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-16-5PX-TR Details Description
Related parts for ECS-240-16-5PX-TR
IDC CABLE - MSC34K/MC34G/MPL34K datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL MICRPWR 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
CONN HEADER 48PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CABLE CAT.6A IP67 2M datasheet.pdf
BASE RECT 1POS 34.8+50MM BK PC datasheet.pdf