NKK Switches MB2011SS2W45-CA
MB2011SS2W45-CA picture photo
Mfg. Part Number
MB2011SS2W45-CA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Datasheet Download
MB2011SS2W45-CA.pdf
Availability of MB2011SS2W45-CA
QUANTITY
MB2011SS2W45-CA Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2011SS2W45-CA
Internal Part NumberEIS-MB2011SS2W45-CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelMB2011SS2W45-CA
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2011SS2W45-CA
Related LinksMB2011S, MB2011SS2W45-CA Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2011SS2W45-CA Details Description
Related parts for MB2011SS2W45-CA
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf