Vishay/BCcomponents MBA02040C1058FCT00
MBA02040C1058FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1058FCT00
Brief Description
RES 1.05 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1058FCT00.pdf
Availability of MBA02040C1058FCT00
QUANTITY
MBA02040C1058FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1058FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1058FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1058FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1058FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1058FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C1058FCT00
PANEL SIDE SLOPE BE/GY 1/PR datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY THERMAL OVERLOAD 10-14A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 6PR 6COL VERT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 13UH SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
NEG BATTERY CONTACT COIN CELL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
40KHZ WIDE ANGLE RX datasheet.pdf