Vishay/BCcomponents MBA02040C1139FC100
MBA02040C1139FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1139FC100
Brief Description
RES 11.3 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1139FC100.pdf
Availability of MBA02040C1139FC100
QUANTITY
MBA02040C1139FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1139FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1139FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1139FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1139FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1139FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1139FC100
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 1.5MM PNL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW SOD523F datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf