Vishay/BCcomponents MBA02040C1211FC100
MBA02040C1211FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1211FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1211FC100.pdf
Availability of MBA02040C1211FC100
QUANTITY
MBA02040C1211FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1211FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1211FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1211FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1211FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1211FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1211FC100
CONN TERM MALE 10-12AWG TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7 OHM 0804 datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POWER MOD IGBT 600V 100A SP1 datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD T/H 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf