Vishay/BCcomponents MBA02040C2000DCT00
MBA02040C2000DCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2000DCT00
Brief Description
RES 200 OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2000DCT00.pdf
Availability of MBA02040C2000DCT00
QUANTITY
MBA02040C2000DCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2000DCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2000DCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2000DCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2000DCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2000DCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2000DCT00
VARISTOR 76V 180A 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM BRACKET MOD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1/2 BK 250' datasheet.pdf
RES 120 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO41 datasheet.pdf