Vishay/BCcomponents MBA02040C2263DC100
MBA02040C2263DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2263DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2263DC100.pdf
Availability of MBA02040C2263DC100
QUANTITY
MBA02040C2263DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2263DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2263DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2263DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2263DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2263DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C2263DC100
IDC CABLE - APK34B/AE34G/APK34B datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 28POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 4.4A TO277A datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf