Vishay/BCcomponents MBA02040C2619FCT00
MBA02040C2619FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2619FCT00
Brief Description
RES 26.1 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2619FCT00.pdf
Availability of MBA02040C2619FCT00
QUANTITY
MBA02040C2619FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2619FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2619FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2619FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2619FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2619FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2619FCT00
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LED DISP .28" QUAD CC 635NM RED datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC INTERFACE ANLG-DGTL 48-LQFP datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP datasheet.pdf
OSC 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf