Vishay/BCcomponents MBA02040C2742DRP00
MBA02040C2742DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2742DRP00
Brief Description
RES 27.4K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2742DRP00.pdf
Availability of MBA02040C2742DRP00
QUANTITY
MBA02040C2742DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2742DRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2742DRP00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2742DRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2742DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2742DRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2742DRP00
RES SMD 158K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C S 120" WHT JACKS datasheet.pdf